FK Neratovice - Byškovice - SK Dolní Chabry 6:1 (2:0)

24.01.2016 23:00

V druhém přípravném utkání zimy jsme přivítali celek, jehož předsedou je slavný bývalý fotbalista a vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer. Těšili jsme se na souboj se zajímavým soupeřem, který figuruje po podzimu na 9. místě Pražského přeboru. V našem týmu chyběli z hráčů do pole pouze Asty a Gárdy, a tak jsme mohli otestovat prakticky plnou sestavu.

Situace se ovšem nevyvinula podle našich přestav a soupeř přijel pouze s 9 hráči. To s sebou přineslo některé výhody i nevýhody. Nespornou výhodou byla možnost poslat kluky hrát i do soupeřova týmu a umožnit tak všem větší herní vytížení. V první půli se ve fialovém dresu hostů proháněli Páťa, Mířa a Helčus, pro druhý poločas pak jejich místo převzali Šťovajz, Strny a Fingi. Nevýhodou pak byla slabá kvalita hráčů, kteří z Dolních Chaber k zápasu dorazili. Škoda...

Převaha byla tedy od počátku na kopačkách našich hráčů a bylo pouze otázkou kvality provedení útočné fáze, zda a kolik vstřelíme branek. Soupeř byl do útoku prakticky neškodný a největší rozruch v naší obraně způsoboval svými průniky Helčus, který ovšem sám na početnou skupinu našich bránících hráčů nestačil. Směrem dopředu jsme poměrně slušně kombinovali a dostávali jsme se do okolí vápna. Tam jsme ale pravidelně v zahuštěném prostoru míče ztráceli, aniž by došlo k zakončení a ohrožení soupeřovy branky. Pokud jsme si už dobrou šanci vypracovali, zastavovaly nás obvykle tyče (celkem v utkání 4) či jiné nepřesnosti. Nakonec jsme do poločasu dokázali vstřelit dvě branky - první padla zásluhou vynikajícího důrazu Sklenyho, který na třikrát přetlačil brankáře a Pláča mohl už pouze doklepnout. Druhou branku pak přidal Kása, který odražený míč napálil ze vzduchu pěkně k tyči.

Do druhé půle jsme pozměnili sestavu a obraz hry se poněkud změnil. Už jsme nebyli zdaleka tolik dominantní na míči a zejména v úvodních minutách se hra vyrovnala. Z toho vyplynul i snižující gól soupeře, když se nám nepodařila rozehrávka od branky a volný míč poslal jeden z hostujících hráčů z dálky obloukem přes vyběhnutého Helčuse. Menší držení míče na soupeřově polovině jako by ale našim útočným akcím vyhovovalo více - mohli jsme totiž podnikat rychlé průniky do otevřené obrany, což se nám až překvapivě dobře dařilo. Dva takové zakončoval Mířa prakticky do prázdné branky (a zejména jeden z těchto útoků prakticky přes celé hřiště byl opravdu ukázkový!). Pátý gól pak přidal Helčus z penalty poté, co byl při navádění míče na střed hřiště faulován Kása. Z úplně poslední akce zápasu pak asi na čtyřikrát dokopal míč do sítě Áda a uzavřel tak skóre na 6:1.

Klady:
- Výborný výkon muže zápasu Kásy i dalších (zejména Skleny, Áda, Škody). Nikdo dnes vyloženě nepropadnul - to ovšem neznamená, že není co zlepšovat.

- Slušná mezihra - některé naše akce byly pěkné a měly hlavu a patu. Otázkou samozřejmě je, nakolik se na tom podepsala kvalita soupeře. Přeci jen (jak se teď s oblibou říká) jsme v jiné fázi přípravy :)

Zápory:

- Špatná orientace, důraz a zakončení v předbrankovém prostoru. Tohle vypadá na náš největší problém pro jarní část sezony - střelecké schopnosti Němy se Stanišem nejde (bohužel) jen tak přenést na naše další hráče. Pilným tréninkem se ale budeme snažit v klucích vybudovat střelecké sebevědomí i kvalitu (zatím chybí obojí)! V dnešním zápase jsme zkrátka měli vstřelit branek mnohem více, než se nám ve výsledku podařilo.

- Špatná reakce po ztrátě míče. V tomto ohledu mají mnohem lepší návyky naše nové posily z Obříství - kluci zkrátka po ztrátě míče okamžitě zapnou a snaží se ho vybojovat pro naše barvy zpět. Z ostatních v této činnosti vyniká už pouze Škoďák. Pokud se nám ovšem tuto dovednost nepodaří zautomatizovat u celého týmu, bude nám snaha jedinců prd platná.

- Některé technicko-taktické věci - například otevřené postavení při přebírání míče a tím umožněné přenesení hry mimo zahuštěný prostor (taktická věc, která ovšem musí být doprovázena správným a rychlým provedením = technika) nebo vyhodnocování situací (kdy odehrát míč z jednoho dotyku, kdy se pustit do průniku 1 na 1)...zde se samozřejmě během zápasu najde mnoho povedených i nepovedených okamžiků. My se samozřejmě pokusíme zautomatizovat ty povedené a omezit počet nepovedených a vyloženě hloupých. Přímo z prostředka hřiště jsem to měl jako na podnose :)

 

Závěrem ještě jednou pochvala Kásovi a hurá do dalšího týdne tréninku!

K.V.